ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

BTM Proje

Optik tarama Cihaz Satışlarımız başlamıştır.

TERSİNE MÜHENDİSLİK

Tersine Mühendislik ihtiyacı firmaların ellerinde bulundurdukları ürünlerin yenilenmesinde arşivlerinin oluşturulmasında, kalıpların en son halinin bilgisayar ortamında saklanıp çoğaltılabilmesinde, arkeolojik ve sanat eserlerinin replikasyonlarının yapılmasında, medikal sektörde protez geliştirilmesinde, savunma sanayinde ürün geliştirmede, kalıp ve fikstürlerin tasarım ve geliştirmesi gibi çok farklı alanlarda kullanılmakta ve projeler gerçekleştirilmektedir.

Tersine Mühendislik Süreci ;

- Verilerin toplanması,
- Verilerin düzeltilmesi,
- 3D modelin oluşturulması.

Tersine Mühendislik Süreci Ne Amaçlarla Kullanılır?

1- Tersine Mühendislik yöntemi genel olarak STL data üzerinden 3 boyutlu yüzey ve katı modelleri elde etmek amacıyla kullanılır.
2- Bir parçanın kopyalanmasında geleneksel yöntemlerle günler ya da haftalar süren işlemler nesnenin taranıp yüksek hızda işleme yöntemleri ile kopyalanması yoluyla sadece birkaç saat içerisinde tamamlanabilmektedir.
3- Bir parça üzerinde değişiklikler yaparak yeni bir parça oluşturmak istediğinizde, tersine mühendislik yöntemi ile parçanın CAD datasını ve ardından değişiklikleri yaparak yepyeni bir model elde etmek mümkün olmaktadır.
4- El yapımı parçaların bilgisayar ortamına aktarılması - CAD datasının oluşturulması için yine tersine mühendislik yöntemi kullanılmaktadır.
5- Deforme olmuş - bozulmuş kalıpların yeniden işlenmesinde ve problemli bölgelerin yeniden yapılmasında da Tersine Mühendislik yönteminden yararlanılmaktadır. 

Tersine Mühendisliğin Tercih Nedenleri:

a- Üreticinin bir parçayı uzun zamandır üretmemesi ve tekrar üretmek istemesi,
b- Orijinal dizaynın yetersiz dokümantasyona sahip olması,
c- Bir ürünün orijinal üreticisinin artık bulunmaması fakat müşterilerin bu ürüne ihtiyacının olması,
d- Ürünün orijinal dokümantasyonunun kaybolması ya da hiç olmaması,
e- Ürünün bazı kötü özelliklerinin yeniden tasarlanmasına ihtiyaç duyulması,
f- Ürünün uzun süreli kullanımına dayanarak ürüne ait iyi özelliklerin güçlendirilmesi,
g- Rakip ürünün iyi ve kötü özelliklerinin analiz edilmesi,
h- Ürünün performansını ve özelliklerini geliştirmede sonuca götürecek yeni yolların keşfedilmesi, Rakip ürünlerin anlaşılması ve daha iyi ürünlerin geliştirilmesinde rekabete dayalı kıyaslama metotlarının elde edilmesi.